515 094 997
cft@cft.pl
Pół miliona zadośćuczynienia za utratę wzroku

Pół miliona zł zadośćuczynienia za utratę wzroku

     
500 tys. zł zadośćuczynienia ma zapłacić Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku 43-letniej Sylwii Skuzie za utratę wzroku – orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok jest nieprawomocny.
Sąd zdecydował także, że UCK oprócz zadośćuczynienia ma zapłacić kobiecie 96 tys. zł – to łączna kwota renty, liczona od maja 2005 r., kiedy to rozpoczął się proces w tej sprawie. Ponadto placówka ma wypłacać poszkodowanej comiesięczną rentę w wysokości 800 zł. Sylwia Skuza w marcu 2000 r., lecząc chorobę szpiku kostnego, przeszła transplantację szpiku od swego brata. Doszło do powikłań, w rezultacie których nastąpiło uszkodzenie wzroku. Po kilku miesiącach po operacji pacjentka zaczęła odczuwać problemy z widzeniem. Wzrok straciła całkowicie w 2002 r. Choroba szpiku kostnego została natomiast całkowicie wyleczona. 
Powódka nie została poddana odpowiedniej obserwacji i konsultacji okulistycznej po zabiegu szpiku kostnego. Po wyjściu ze szpitala jeden okulista stawia jedną diagnozę i leczenie, inny okulista drugą, natomiast choroba postępuje - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Kowalski.

Według sądu, tylko podjęcie natychmiastowej interwencji okulistycznej po operacji dawało szansę na uratowanie wzroku kobiecie. Nie można zaakceptować takiego tłumaczenia strony pozwanej, że to był element naturalnego powikłania, że medycyna nie może sobie poradzić z pewnym procentem takich chorób. Istotą problemu był brak współdziałania poszczególnych jednostek i specjalistów – argumentował sędzia.Ocenił, że tragedia pozwanej to nie tylko efekt zaniedbań o charakterze lekarskim i medycznym. - W znacznej części to też skutek braku rozwiązań systemowych, jeśli chodzi o ochronę zdrowia w naszym kraju. Te elementy zaszwankowały – uznał sąd.
- Wiem, że mogłam widzieć. Cieszę się, że wygrałam, wiedziałam, że mam rację. To nie chodziło jednak o pieniądze, tylko moją godność – powiedziała dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Skuza. Niewidoma kobieta ma szansę na odzyskanie kilku procent widzenia w jednym oku przez wszczepienie kreatoprotezy, którą uzyskuje się z tkanki własnej metodą autoprzeszczepów kości i błony śluzowej z jamy ustnej. Operacja taka jest bardzo kosztowna i nie jest wykonywana w Polsce.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl 

W CFT odszkodowania specjalizujemy się w dochodzeniu wszelkiego rodzaju odszkodowań. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, dogodne warunki finansowe i profesjonalne działanie.