515 094 997
cft@cft.pl
Covec negocjuje spłatę odszkodowania za autostrady

Covec oddał bankowe gwarancje. Teraz negocjuje spłatę 550 mln zł odszkodowania

Fot. Przemek Świderski/reporter
Chińska firma spłaciła gwarancje bankowe wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz pozostaje jej jeszcze 550 mln zł kar umownych. Dyrekcja jest skora do ustępstw – dowiedział się Money.pl
GDDKiA otrzymała od chińskich banków 129 mln zł gwarancji za nieukończenie przez Covec dwóch odcinków autostrady A2. Ostatnia rata spłynęła w minionym tygodniu. - GDDKiA potwierdza otrzymanie od chińskich banków - Bank of China i Export-Import Bank of China, należności wynikających z kwot głównych gwarancji należytego wykonania umowy, wydanych przez te banki – napisano w stanowisku przekazanym Money.pl przez Dyrekcję.
Dotąd Chińczycy blokowali wypłatę, a nawet mimo zapisów umownych załatwili zabezpieczenie niewypłacalności gwarancji przez sąd z Państwa Środka. W listopadzie zeszłego roku do Warszawy dość nieoczekiwanie przybyła delegacja z Pekinu. Był to pierwszy sygnał, że Covec zamierza się porozumieć. Z dokumentów do jakich dotarł Money.pl wynika, że już w styczniu tego roku firma wycofała się z procesów przed chińskimi sądami. To one blokowały wypłatę gwarancji bankowych.

Po otrzymaniu wypłat i uregulowaniu kwestii gwarancji mam nadzieję przystąpić niezwłocznie do rozmów z konsorcjum – pisała szefowa GDDKiA Ewa Tomala-Borucka w piśmie do Covec z 22 stycznia, do którego dotarł Money.pl. O czym chce rozmawiać GDDKiA z chińską firmą? O 550 mln zł kar. Te naliczono m.in. za opóźnienia w budowie, wypłaty odszkodowań dla firm podwykonawczych czy wreszcie za samo zerwanie kontraktu. Jak przekazał nam rzecznik prasowy Dyrekcji Jan Krynicki, kwota nie musi być jednak aż tak wysoka. Roszczenia nie zostały odpowiednio udokumentowane, dlatego były podważane przez stronę chińską, która zrealizowała część wypłat dla podwykonawców, a część nieuzasadnionych została oddalona przez polskie sądy – twierdzi nasz informator, który pracuje dla strony chińskiej. Według niego realna kwota, jaką jest w stanie zapłacić Covec, to ok. 200 mln zł. Sprawą zająć ma się już nie Generalna Dyrekcja, ale polski rząd poprzez ministerstwa spraw zagranicznych i infrastruktury. To kwestia uwarunkowań kulturowych. Trzeba pamiętać, że niedawno w Chinach zmienił się rząd, a wraz z nim kierownictwo budowlanego giganta. Nowe władze dostrzegły zmiany w polityce europejskiej, w tym m.in. mianowanie Donalda Tuska szefem Rady Europejskiej, i dlatego podjęto rozmowy. Covec to część olbrzymiej grupy budowlanej China Railway Group Limited (CREC), która wybudowała kilka tysięcy kilometrów autostrad i linii kolejowych. Gigant zatrudnia ponad 2 mln osób. I dopóki nie załatwi sprawy z polskim rządem, będzie miał utrudnione wejście na cały rynek europejski. Tymczasem Chińczycy chcą wrócić i znowu walczyć o unijne kontrakty. CREC myśli o tym, by w Polsce nie tylko dalej budować drogi, ale także remontować stare, stawiać nowe elektrownie i linie elektroenergetyczne. Porozumienie ma być korzystne także dla naszych przedsiębiorców. Rząd liczy, że dzięki załatwieniu tej sprawy skończy się blokowanie niektórych polskich inwestycji w Państwie Środka. Niedawno wrocławskiej Selenie cofnięto nakaz płacenia podatków, których uiszczać nie musiały tamtejsze przedsiębiorstwa. Według naszego informatora to efekt coraz bliższego zakończenia sporu z Covec. Kolejne kontrakty związane z branżą spożywczą dotkniętą sankcjami Rosji są bliskie finalizacji.
Przypomnijmy, że w 2009 roku Chińczycy wygrali przetarg na budowę dwóch kluczowych odcinków autostrady A2 z Łodzi do Warszawy. Zwyciężyli dzięki zaoferowaniu ceny 1,3 mld zł, która była dwukrotnie niższa niż wynosił kosztorys. Na placu budowy wytrzymali do połowy 2011 roku, kiedy to zrezygnowali z kontraktu. Ostatecznie na raty drogę na Euro 2012 ukończyły firmy DSS i Bogl&Krysl.

Źródło: www.money.pl

 

 

W CFT odszkodowania specjalizujemy się w dochodzeniu wszelkiego rodzaju odszkodowań. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, dogodne warunki finansowe i profesjonalne działanie.