515 094 997
cft@cft.pl
BMW oskarża chińskiego producenta o plagiat

BMW oskarża chińskiego producenta aut o plagiat 

Fot. Jakub Ziąbka      
W aurze skandalu rozpoczęły się targi samochodowe 2007 we Frankfurcie. Mimo protestów BMW na targach wystawiono chińskie samochody terenowe, które według koncernu z Bawarii są kopią jego własnych konstrukcji. Od kiedy w Chinach produkuje się więcej aut niż w Niemczech, konflikty koncernów samochodowych obu państw są coraz ostrzejsze. W 2007 roku te konflikty popsuły atmosferę przygotowań do targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, jednej z największych takich imprez na świecie. BMW uznało, że wystawiany przez firmę importową China Automobile Deutschland samochód terenowy Shuanghuan CEO to po prostu kopia BMW X5 produkowanego przez koncern z Bawarii do 2006 roku. BMW starało się zapobiec prezentacji auta i złożyło do sądu w Monachium pozew o naruszenie swoich praw autorskich. Jednak importer nie przejął się ani pozwem, ani pogłoskami o możliwości skonfiskowania wystawianego auta przez sąd. To byłaby dla nas świetna reklama, dowód jakości naszych aut - powiedział szef China Automobile Karl Schloessel, który od października 2007 r. zamierza sprzedawać te kontrowersyjne SUVy w Niemczech. Chińska firma Shuanghua ma w ofercie także miejskie auto Noble, którego karoseria jest jak żywcem zdjęta ze Smarta, małego auta koncernu DaimlerChrysler. Także firma ze Stuttgartu groziła pozwem za prezentację tego pojazdu, ale importer chińskich aut nie przywiózł Noble do Frankfurtu.
Chińskie plagiaty są największą zmorą zachodnich koncernów samochodowych. General Motors procesowało się z Chińczykami o samochód, który wyglądał jak klon miejskiego Daewoo Matiza. Toyota spierała się o znak firmowy chińskiej firmy, który do złudzenia przypominał logo japońskiego giganta. Dopóki w grę wchodziły prawa autorskie do aut sprzedawanych w Chinach, zagraniczne koncerny z reguły przegrywały przed tamtejszymi sądami. Ale od kiedy chińskie koncerny zaczęły ekspansję eksportową, o oryginalności wzornictwa ich samochodów mogą się wypowiadać sądy poza Państwem Środka.
W 2008 r., w Niemczech zapadł wyrok w sprawie chińskich samochodów Shuanghuan CEO przypominających wyglądem i rozwiązaniami technicznymi BMW X5.
W związku z planami wprowadzenia do sprzedaży w Niemczech przez firmę China Automobile Deutschland chińskich samochodów, którym zarzuca się zbytnie podobieństwo do istniejących już konstrukcji europejskich i japońskich, niektóre firmy podjęły kroki prawne. We wrześniu 2007 roku koncern BMW złożył sprawę do sądu w sprawie naruszenia intelektualnych praw własności modelu CEO chińskiej marki Shuanghuan w stosunku do BMW X5.
Wyrok sądu w Monachium nakłada zakaz sprzedaży tego samochodu na terenie Niemiec. Firma China Automobile Deutschland, będąca stroną w sprawie, najprawdopodobniej odwoła się od wyroku.

Źródło: www.moto.pl

W CFT odszkodowania specjalizujemy się w dochodzeniu wszelkiego rodzaju odszkodowań. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, dogodne warunki finansowe i profesjonalne działanie.