515 094 997
cft@cft.pl
Białystok dostanie odszkodowanie za stadion!

Białystok dostanie odszkodowanie za stadion

Przed białostockim sądem zakończył się proces cywilny dotyczący budowy stadionu miejskiego. Blisko 37,5 mln zł odszkodowania z odsetkami ma zapłacić miastu Białystok polsko-francuskie konsorcjum, pierwszy wykonawca miejskiego stadionu - orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku. Sąd uznał, że pierwszy wykonawca ma wypłacić miastu odszkodowanie za przerwaną budowę. Proces miał charakter cywilny. Samorząd domagał się od firm Eiffage Budownictwo Mitex i Eiffage Construction 137 mln zł, w tym różnicy w cenie, którą musiał zapłacić kolejnemu wykonawcy za dokończenie budowy (obiekt jest już w całości użytkowany). Pozwane konsorcjum chciało nie tylko oddalenia powództwa, ale też w pozwie wzajemnym domagało się od miasta w sumie ponad 30 mln zł. Pozew miasta w pozostałym zakresie, a także powództwo wzajemne sąd oddalił. Sąd częściowo uznał ten pozew i nakazał pierwszemu wykonawcy stadionu wypłacenie 37 mln zł z odsetkami. 

Budowa stadionu miejskiego trwała od 2010 roku. W zeszłym roku została oddana do użytku połowa obiektu wraz z zadaszeniem. Jednak pierwszy wykonawca stadionu, firma Eiffage, miała opóźnienia w budowie i białostocki urząd miejski zerwał umowę z wykonawcą. Sprawa trafiła na wokandę, miasto domaga się kar umownych i odszkodowania. Eiffage odpierał zarzuty i żądał wypłacenia odszkodowania w wysokości 30 mln zł za zerwaną umowę. Sąd jednak nie przychylił się do tego powództwa. Na wcześniejszych rozprawach zeznawali biegli, którzy jednoznacznie określili, że widząc ile osób pracuje oraz jak szybko są realizowane koleje etapy przez wykonawcę jasnym było, że termin oddania do użytku nie zostanie dotrzymany. Specjaliści z Politechniki Gdańskiej zaznaczyli również, że od początku dochodziło do zgrzytów na linii wykonawca-inwestor, a to nie wróżyło najlepiej budowie.

Źródło: www.wyborcza.biz
          www.bialystokonline.pl

 

 

W CFT odszkodowania specjalizujemy się w dochodzeniu wszelkiego rodzaju odszkodowań. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, dogodne warunki finansowe i profesjonalne działanie.